כל מה שאתם צריכים לדעת על שרת VPS

VPS הוא שרת וירטואלי שמשמש כשרת פרטי, ראשי תיבות של Virtual Private Server. שרת וירטואלי פרטי הוא פתרון מוכר עבור אתרים פופולריים, גדולים, בעלי תנועה גדולה לאתר שלהם, כאלה שעוברים בהם גולשים רבים במהלך היום. זאת מכיוון שהוא נותן לכם חלק ייעודי מהשרת ששייך רק לכם. אחסון אתרים יכול להיות עניין מבלבל, על כן אתם צריכים להתאים את הפתרון לצורך שלכם בצורה מדויקת.

שרת וירטואלי (נקרא גם vps server) מציע שירותי אבטחה, אחסון, גיבוי, בידוד והתאמות אישיות, לצד שמירה על עלויות שירות נמוכות. שרת וירטואלי מעניק ללקוח יכולת לאחסן את האתר שלו בחוות שרתים ייעודית. השרת לא משותף עם לקוחות נוספים והוא מותאם לצרכים הייחודיים של אותו הלקוח.

vps server

השימושים העיקריים של שרת VPS - שרת וירטואלי

ראשית, מדובר בשרת WEB, כלומר שרת המספק ביצועים מקסימליים לאחסון אתר. הוא מומלץ עבור אתרי איקומרס ואתרים שבדרך כלל צורכים הרבה משאבים. בנוסף, הוא יכול לשמש לאחסון נתונים ולאפשר גישה נוחה ומהירה לנתונים המתבססת על אחסון SSD. שימוש נוסף הוא גיבוי. השרת מיועד לגיבוי הנתונים של הארגון בענן, הוא מאפשר אחזור של נתונים במהירות גבוהה וגמישות בבחירת מערכת הגיבוי שלכם. מעבר לכך, הוא משמש להרצת סוגים רבים של אפליקציות שונות לצד בדיקה של אתרי אינטרנט ואפליקציות. 

הוא מאפשר לנו גישה ישירה מכל מקום בעולם, וכן מאפשר לבצע הקמה ובדיקה של אתרים בסביבת פיתוח. ניתן להשתמש בשרת זה לצורך CRM או ERP, לתוכנות כמו Oracle, חשבשבת, SAP ורבות נוספות. בנוסף, הוא משמש לדיוור ומאפשר שליחת מיילים לכמות גדולה של לקוחות. שימושים נוספים של שרת זה הם העלאת מערכת Sharepoint ארגונית לענן, שרת בענן עבור עסקים קטנים אשר מוביל לחיסכון במקום פיזי במשרד.

ניתן לבחור בין שני סוגים של שרתים מסוג זה: Windows ו-Linux. המחירים מתחילים ב-350 ש"ח בחודש, כמובן תלוי בסוג החבילה שתבחרו.

שרת וירטואלי

ההבדלים בין אחסון VPS לאחסון אתרים בענן

לאור הכניסה של האפשרויות המקוונות הרבות שיש לאינטרנט להציע לנו, הכוללות בין היתר אפשרות לתפעול מרחוק, חלה עלייה ניכרת ברוב הארגונים המבוססים ואף בחברות סטארט-אפ בבחירת פתרונות כמו שרת VPS או אחסון בענן לצורך אחסון אתרי האינטרנט שלהם.

רוב האנשים נוטים להבין לא נכון את ההבדל הבסיסי בין אחסון vps hosting) VPS) לאחסון אתרים בענן (cloud hosting), בעיקר בגלל חוסר מודעות לגורמים המבדילים בין שתי הטכנולוגיות האלו. הרעיון הבסיסי נותר זהה בשתי הטכנולוגיות. עם זאת, אמינות, גמישות וזמינות הם המאפיינים העיקריים המפרידים בין השניים.

אחסון בענן ושרת VPS מאפשרים לכם לנהל את השרת שלכם כרצונכם, כלומר יש לכם גישה לכל דבר ותוכלו להתקין את כל התוכנות שאתם צריכים. אבל, ומדובר באחד ההבדלים החשובים בין שרת VPS לבין אחסון בענן הוא ששרת VPS הוא שרת שאתם חולקים עם משתמשים נוספים. אמנם כל הקבצים שלכם פרטיים ולא נגישים ללקוחות אחרים ללא קשר לזכויותיהם בשרת, אבל אתם עדיין שותפים שלהם בצורה כזו או אחרת. לעומת זאת, שרת בענן הוא שרת אישי משלכם, שמיועד אך ורק לצרכים שלכם.

שרת וירטואלי בענן

השוואה בין אחסון vps hosting) VPS) לאחסון אתרים בענן (cloud hosting)

יש מספר שרתי אחסון מומלצים, אולם אחסון אתרים בענן הוא הפתרון המוביל ביותר בשוק כיום.

אחד היתרונות הבולטים של האפשרות הזאת היא שהאתרים שמאוחסנים בענן נגישים בכל עת ובכל מקום, זאת בשונה מאחסון VPS בו מדובר בשרת פיזי שנמצא במקום מסוים. המשמעות היא שמשאבי האחסון של כל אתר משוכפלים בכל שרת ענן. לדוגמה, אם לשרת ענן אחד יש כבר מקסימום תעבורה, הוא מנתב אוטומטית את השאילתה עבור האתר הספציפי לשרת הענן הלא פעיל באשכול. במילים אחרות, ענן מפעיל את שירותי אחסון האתרים, כמו אחסון קבצים, SSH, FTP, SFTP ושירותי דואר אלקטרוני (למשל SMTP) וכו' בשרתים רבים ושונים בו זמנית.

יתרון נוסף הוא שרמת האמינות של אחסון אתרים בענן גבוהה יותר מפתרון אחסון VPS ומכל פתרון אחר. למשל, אם יש תקלה באחד מהשרתים, לא ייגרם כשל או הפרעה בכל שירותי האחסון וסביר להניח שהאתר שלכם בכלל לא ירגיש בכך. זאת בשונה מאחסון בשרת וירטואלי בו תקלה בשרת של אדם X, עלולה להוביל לתקלה גם אצל אדם Y.

מעבר לכך, אחסון בענן מאובטח על ידי שרתים פיזיים רבים המוגנים מפני צדדים שלישיים המעוניינים להפריע לשירותיהם. עוד יתרון בולט הוא האפשרות לגמישות בהרחבת/הקטנת השרת שלכם. המשאבים זמינים על פי מה שתרצו ובזמן אמת. בנוסף, אחסון בענן זול יותר מפתרונות אחרים מכיוון שאתם משלמים רק עבור השימושים שלכם (שירות Pay-As-You-Go).

שרת vps

איך עובד שרת וירטואלי?

על מנת להבין כיצד פועל VPS אתם צריכים להבין כיצד אחסון אתרים עובד באופן כללי. אחסון אתר זה בעצם הסדר שבו בעל אתר משלם לחברה כדי לאחסן בשרתים שלה את הקבצים ואת מסד הנתונים של האתר שלו. ישנם סוגים רבים של אחסון, עליהם דיברנו למעלה. VPS היא אפשרות אחסון אחת שבה בעלי אתרים יכולים לבחור בעת בחירה של תוכנית לאחסון ופריסה של הנכסים שלהם באונליין. VPS הוא שרת המשותף בין מספר משתמשים וכל אתר שמתאחסן בו מקבל כמות מסוימת של זיכרון ומשאבים. אחסון VPS נבנה על ידי hypervisoe, שבונה סביבות וירטואליות על ידי יצירה, שחרור וניהול של כל המשאבים הזמינים בשרת. שימוש ב-VPS אומר שבמקום להילחם על משאבי השרת עם האתרים האחרים בשרת, VPS מקצה לכם את המשאבים הדרושים לכם.

מה זה שרת וירטואלי להשכרה?

אם יש לכם את הצורך בשרת VPS עבור מספר רב של אתרים שאתם מנהלים או שאתם רוצים למכור שירותי VPS לעסקים ואתרים, אתם כנראה מחפשים שרת VPS להשכרה. כשאתם שוכרים שרת VPS אתם יכולים להשתמש בהגדרות השרת כיצד שנראה לכם לנכון – כולל להגדיל או להקטין כמות משאבים לאתר מסוים. השכרה של שרת VPS מתבצעת ברוב המקרים אצל חברות אחסון אתרים וחברות המאפשרות לכם לשכור שרת ולנהל אותו בעצמכם. רוב החברות שמשכירות שרת VPS גם יתחייבו למספר דברים חיוניים – פעולה חלקה של השרת ללא נפילות, תמיכה טכנית 24/7 ועוד.

שרתי אחסון מומלצים - איזו אפשרות אחסון אתרים מומלץ לבחור?

לכל פתרון יש את היתרונות שלו, אך חשוב שתדעו שאחסון שרת וירטואלי בדרך כלל פחות יעיל מכיוון שהוא מקצה כמות מוגדרת של משאבים לכל לקוח. מכאן שאם הדרישה למשאבים תגדל, המערכת לא תוכל להתמודד עם זה. כך גם במקרה של תקלה בשרת. לעומת זאת, אחסון בענן מתמודד עם הצורך בעלייה בכמות המשאבים באופן שונה. תחת סביבת הענן, האתר מתאחסן במאגר משאבי מחשוב מאוחדים. זה פשוט אומר שאם שרת אחד מגיע לרמה האופטימלית שלו, אז שרת שני מוכן לתפקד במקומו. באופן דומה, אם שרת נכשל, האתר עדיין יפעל מכיוון ששרתים אחרים ימשיכו לשרת את התנועה הנכנסת. 

מעבר לכך, vps hosting מיועד לאנשים שמעוניינים לאחסן אתר בלבד, כאשר אחסון בענן מאפשר לכם לאחסן דברים נוספים. למרות שהוא חזק, השרת אינו מבטיח זמן פעולה מסוים אם האתר שלכם נכשל עקב תנועה רבה או תקלה טכנית.

לסיכום, לאור כל מה שנאמר כאן, ברור שאם אתם מחפשים אמינות ופונקציונליות, אחסון ענן הוא בחירה מצוינת.

vps hosting

שאלות ותשובות - שרת אחסון VPS

VPS הוא שרת וירטואלי פרטי. סגנון האחסון הזה מדמה שרת ייעודי רק בסביבה וירטואלית ומאחוריו יש שרתים פיזיים המספקים את הנתונים.

אחסון בשרת VPS מדמה את החוויה של אחסון בשרת ייעודי למרות שאתם עדיין חולרים את השרת עם משתמשים אחרים. ספק האחסון שממנו רכשתם את ה-VPS מתקין שכבה וירטואלית על גבי מערכת ההפעלה שמאפשרת לכל משתמש להתקין את מערכת ההפעלה שלו . מכיוון ש-VPS מפריד את הקבצים שלכם ממשתמשים אחרים זה הופך אותך לשרת פרטי. מה שהופך את השרת שלכם למקום מאובטח לאחסון האתר שבו אתם לא צריכים לחלוק את המשאבים עם אנשים נוספים.

  • שרת VPS מאפשר לכם לקבל גישה לניהול של השרת הוירטואלי הפרטי בעצמכם  ואתם יכולים להתקין את כל התוכנות שאתם צריכים.
  • ביחס לאחסון משותף, אחסון ב-VPS הוא מאוד יעיל מכיוון שיש לכם את המשאבים שהוקצו לכם ואתם מבודדים משרתים או אתרים אחרים.
  • אחסון VPS נחשב לאחסון מאובטח יחסית מכיוון שהקבצים שלכם פרטיים ואינם נגישים ללקוחות אחרים, לא חשוב מה גודל המשאבים שהם רכשו באותו השרת כמו שלכם.

שרתי VPS נחשבים לשרתים מאוד פגיעים. במצבים של כמות גדולה של תעבורה או התקפות זדוניות על השרת, הוא עלול לקרוס.

שרת בענן מאפשר לכם לאחסן את האתר על גבי שרת וירטואלי פרטי שמשאביו לא מתחלקים עם אף אחד בנוסף. בשונה מ-VPS שממתחלק בין האנשים שרחשו משאבים מהשרת. כאשר אתם מאחסנים את האתר בענן רמת האבטחה עולה משמעותית והאתר שלך לא ייפגע או יינזק בגלל אתרים אחרים, בשונה מ-VPS.