כל מה שאתם צריכים לדעת על שרת VPS

VPS הוא שרת וירטואלי פרטי, ראשי תיבות של Virtual Private Server. שרת וירטואלי פרטי הוא פתרון עבור אתרים פופולריים, גדולים, בעלי תנועה גדולה במיוחד לאתר שלהם, כאלה שעוברים בהם גולשים רבים במהלך היום. זאת מכיוון שהוא נותן לכם חלק ייעודי בשרת ששייך רק לכם. אחסון אתרים יכול להיות עניין מבלבל, על כן אתם צריכים להתאים את הפתרון לצורך שלכם בצורה מדויקת.

שרת וירטואלי (נקרא גם vps server) מציע שירותי אבטחה, אחסון, גיבוי, בידוד והתאמות אישיות, לצד שמירה על עלויות שירות נמוכות. שרת וירטואלי מעניק ללקוח אפשרות לאחסן את האתר שלו בחוות שרתים ייעודית. השרת אינו משותף עם לקוחות נוספים והוא מותאם לצרכים הייחודיים של הלקוח.

השימושים העיקריים של שרת VPS - שרת וירטואלי

ראשית, מדובר בשרת WEB, כלומר שרת המספק ביצועים מקסימליים לאחסון אתר. הוא מומלץ עבור אתרי איקומרס ואתרים הצורכים משאבים רבים. בנוסף, הוא יכול לשמש לאחסון נתונים ולאפשר גישה מהירה לנתונים המבוססת אחסון SSD. שימוש נוסף הוא גיבוי. השרת מיועד לגיבוי נתוני הארגון בענן, הוא מאפשר אחזור נתונים במהירות שיא וגמישות בבחירת מערכת הגיבוי שלכם. מעבר לכך, הוא משמש להרצת סוגים שונים של אפליקציות לצד בדיקה של אתרי אינטרנט ואפליקציות. 

הוא מאפשר גישה מכל מקום בעולם, וכן מאפשר לבצע הקמה ובדיקה של אתרים בסביבת פיתוח. ניתן להשתמש בשרת זה לצורך CRM או ERP, לתוכנות כמו Oracle, חשבשבת, SAP ורבות נוספות. בנוסף, הוא משמש לדיוור ומאפשר שליחת מיילים לכמות גדולה של לקוחות. שימושים נוספים של שרת זה הם העלאת מערכת Sharepoint ארגונית לענן, שרת בענן עבור עסקים קטנים אשר מוביל לחיסכון במקום פיזי במשרד.

ניתן לבחור בין שני סוגים של שרתים מסוג זה: Windows ו-Linux. המחירים מתחילים ב-350 ש"ח בחודש, כמובן תלוי בסוג החבילה שתבחרו.

שרת וירטואלי

ההבדלים בין אחסון VPS לאחסון אתרים בענן

לאור הכניסה של האפשרויות המקוונות הרבות שיש לאינטרנט להציע לנו, הכוללות בין היתר אפשרות לתפעול מרחוק, חלה עלייה ניכרת ברוב הארגונים המבוססים ואף בחברות סטארט-אפ בבחירת פתרונות כמו שרת VPS או אחסון בענן לצורך אחסון אתרי האינטרנט שלהם.

רוב האנשים נוטים להבין לא נכון את ההבדל הבסיסי בין אחסון vps hosting) VPS) לאחסון אתרים בענן (cloud hosting), בעיקר בגלל חוסר מודעות לגורמים המבדילים בין שתי הטכנולוגיות האלו. הרעיון הבסיסי נותר זהה בשתי הטכנולוגיות. עם זאת, אמינות, גמישות וזמינות הם המאפיינים העיקריים המפרידים בין השניים.

אחסון בענן ושרת VPS מאפשרים לכם לנהל את השרת שלכם כרצונכם, כלומר יש לכם גישה לכל דבר ותוכלו להתקין את כל התוכנות שאתם צריכים. אבל, ומדובר באחד ההבדלים החשובים בין שרת VPS לבין אחסון בענן הוא ששרת VPS הוא שרת שאתם חולקים עם משתמשים נוספים. אמנם כל הקבצים שלכם פרטיים ולא נגישים ללקוחות אחרים ללא קשר לזכויותיהם בשרת, אבל אתם עדיין שותפים שלהם בצורה כזו או אחרת. לעומת זאת, שרת בענן הוא שרת אישי משלכם, שמיועד אך ורק לצרכים שלכם.

vps hosting

השוואה בין אחסון vps hosting) VPS) לאחסון אתרים בענן (cloud hosting)

יש מספר שרתי אחסון מומלצים, אולם אחסון אתרים בענן הוא הפתרון המוביל ביותר בשוק כיום.

אחד היתרונות הבולטים של האפשרות הזאת היא שהאתרים שמאוחסנים בענן נגישים בכל עת ובכל מקום, זאת בשונה מאחסון VPS בו מדובר בשרת פיזי שנמצא במקום מסוים. המשמעות היא שמשאבי האחסון של כל אתר משוכפלים בכל שרת ענן. לדוגמה, אם לשרת ענן אחד יש כבר מקסימום תעבורה, הוא מנתב אוטומטית את השאילתה עבור האתר הספציפי לשרת הענן הלא פעיל באשכול. במילים אחרות, ענן מפעיל את שירותי אחסון האתרים, כמו אחסון קבצים, SSH, FTP, SFTP ושירותי דואר אלקטרוני (למשל SMTP) וכו' בשרתים רבים ושונים בו זמנית.

יתרון נוסף הוא שרמת האמינות של אחסון אתרים בענן גבוהה יותר מפתרון אחסון VPS ומכל פתרון אחר. למשל, אם יש תקלה באחד מהשרתים, לא ייגרם כשל או הפרעה בכל שירותי האחסון וסביר להניח שהאתר שלכם בכלל לא ירגיש בכך. זאת בשונה מאחסון בשרת וירטואלי בו תקלה בשרת של אדם X, עלולה להוביל לתקלה גם אצל אדם Y.

מעבר לכך, אחסון בענן מאובטח על ידי שרתים פיזיים רבים המוגנים מפני צדדים שלישיים המעוניינים להפריע לשירותיהם. עוד יתרון בולט הוא האפשרות לגמישות בהרחבת/הקטנת השרת שלכם. המשאבים זמינים על פי מה שתרצו ובזמן אמת. בנוסף, אחסון בענן זול יותר מפתרונות אחרים מכיוון שאתם משלמים רק עבור השימושים שלכם (שירות Pay-As-You-Go).

שרת vps

שרתי אחסון מומלצים - איזו אפשרות אחסון אתרים מומלץ לבחור?

לכל פתרון יש את היתרונות שלו, אך חשוב שתדעו שאחסון שרת וירטואלי בדרך כלל פחות יעיל מכיוון שהוא מקצה כמות מוגדרת של משאבים לכל לקוח. מכאן שאם הדרישה למשאבים תגדל, המערכת לא תוכל להתמודד עם זה. כך גם במקרה של תקלה בשרת. לעומת זאת, אחסון בענן מתמודד עם הצורך בעלייה בכמות המשאבים באופן שונה. תחת סביבת הענן, האתר מתאחסן במאגר משאבי מחשוב מאוחדים. זה פשוט אומר שאם שרת אחד מגיע לרמה האופטימלית שלו, אז שרת שני מוכן לתפקד במקומו. באופן דומה, אם שרת נכשל, האתר עדיין יפעל מכיוון ששרתים אחרים ימשיכו לשרת את התנועה הנכנסת. 

מעבר לכך, vps hosting מיועד לאנשים שמעוניינים לאחסן אתר בלבד, כאשר אחסון בענן מאפשר לכם לאחסן דברים נוספים. למרות שהוא חזק, השרת אינו מבטיח זמן פעולה מסוים אם האתר שלכם נכשל עקב תנועה רבה או תקלה טכנית.

לסיכום, לאור כל מה שנאמר כאן, ברור שאם אתם מחפשים אמינות ופונקציונליות, אחסון ענן הוא בחירה מצוינת.