Cloudflare (קלאוד פלייר) - המדריך המלא להאצת מהירות האתר שלכם

השירות של Cloudflare מציע חבילת פתרונות יעילה מאוד המשפרת את אבטחת האתר שלכם, כמו גם את מהירות טעינת האתר שלכם דרך מערכת CDN מעולה, ועוד יכולות ויתרונות רבים. מדובר על אחד השירותים הדיגיטליים הנרחבים והיעילים ביותר לשיפור המהירות של האתר שלכם, עם סט יכולות מרשים מאוד וכמה תכניות לבחירה והתאמה אישית טובה לצרכים המעשיים שלכם.

אם אתם עומדים לפני הקמת אתר חדש או רוצים לשדרג משמעותית את מהירות האתר הקיים שלכם, ואת האבטחה שהאתר שלכם מקבל, השימוש בכלי הזה בהחלט יכול להיות בול בשבילכם, בעיקר ש-Cloudflare חינמית לרוב האתרים. הכנו לכם את המדריך המלא ל-Cloudflare וליכולות ויתרונות המערכת. אז בואו נצא לדרך! 

cloudflare

מה זה CDN?

CDN (ראשי תיבות של Content Delivery Network), היא רשת של שרתים ברחבי העולם שמתקשרים ביניהם. המטרה שלהם היא להנגיש את הקבצים מהאתר שלכם למשתמש מהשרת שהכי קרוב אליו פיזית. שימוש ב-CDN מאפשר קבלת קבצים לטעינה מהירה של האתר, דרך השרת הקרוב ביותר גיאוגרפית ללקוח. השימוש ב-CDN בעצם מאפשר חווית טעינת אתר מהירה יותר, דבר שבא לידי ביטוי בחווית משתמש נכונה וקלה יותר. בנוסף, CDN מקל על עומסי השרת מאחר והוא מאפשר צמצום העומסים משרת האחסון הראשי של האתר וצמצום תעבורת הרשת על שרת האחסון. כפועל יוצא, יש האצה במהירות של האתר, כי רוב התוכן של האתר נמשך משרת חיצוני ומהיר שקרוב פיזית לגולש. שימוש בCDN מקצר את זמן טעינת האתר, מוריד את העומס מהשרת, וגם נותן מעגל אבטחה נוסף.

מערכת CDN מאפשרת העברה מהירה ויעילה של נכסים דיגיטליים וקבצים של האתר אל הפלטפורמה ממנה מגיע הגולש המנסה לבקר באתר – כך משתמש הקצה מקבל אתר שנטען משמעותית מהר יותר והופך שמיש במהירויות גבוהות, עם מינימום של זמני המתנה מתסכלים ומעצבנים המגברים נטישות של אתרים ופגיעה בדירוג.

מה זה בכלל Cloudflare?

לפני שנכנס להסברי עומק על היכולות של הכלי ועל הדרך הטובה ביותר ליישם אותן באתר שלכם, נסביר בקצרה מה זה בכלל השירות הפופולארי שחברת שירותי הענן הזו מספקת, ככה תדעו על מה אנחנו מדברים כאן ותשימו את הדברים בהקשר הנכון.

Cloudflare היא שירות דיגיטלי בענן המיועד לאתרי אינטרנט. החברה מציעה פתרון CDN (ראשי תיבות של Content Delivery Network) שבעצם מנגיש את הקבצים מהאתר שלכם לגולש מהשרת שהכי קרוב אליו, וכך מורידה עומס מהשרת, ומאיצה משמעותית את האתר, כי רוב התוכן של האתר נמשך משרת ענן מהיר שקרוב פיזית לגולש. השירות גם נותן פתרון אבטחה נוסף לאתר – מוצרי החברה מופעלים במיליוני אתרים בכל רחבי העולם.

אחד היתרונות מבין רבים של Cloudflare הוא שהחברה מציעה תכנית חינמית, שהיא סה"כ די איכותית ומאפשרת ליהנות מכלי CDN לשיפור מהירות טעינת האתר ומכלי אבטחה טובים בחינם. מעבר לתכנית החינמית, יש תכנית פרו ב-20$ לחודש, תכנית עסקית עם שלל יכולות ב-200$ לחודש ותכניות אנטרפרייז גדולות לתאגידים ואתרים ענקיים.

CloudFlare מגבירה את המהירות של אתרים ברשת ב-100%, עם ירידה של 65% בכמות הבקשות לשרת והפחתה של 60% בשימוש ברוחב הפס. היא עובדת גם עם תוכן דינמי וגם עם תוכן סטטי על ידי ביצוע קאשינג של המשאבים הקבועים הכוללים את ה-CSS, ה-JavaScript והתמונות. אתם יכולים גם לקבל תעודת SSL מ-CloudFlare.

היא גם מגנה על אתרים מהתקפות DDoS של האקרים ומזהה סוגים חדשים של פגיעויות באתרים. החלק הטוב ביותר כאן הוא ש-CloudFlare כוללת גם תכנית חינמית.

מה זה Cloudflare Enterprise?

קלאודפלייר אנטרפרייז זו החבילה המשתלמת ביותר של חברת Cloudflare והיא מספקת רשת CDN מקצועית, שירותי הגנה לאתרים מפני בוטים ועוד מספר דברים שקשורים להאצת ואבטחת האתר שלכם. כאשר אתם מפעילים את ה-CDN של קלאודפלייר, הגולשים שנכנסים לאתר שלכם מקבלים תצוגה מהירה של תוכן שהונגש על ידי שרתי ה-CDN של קלאודפלייר (כשאחד מהם נמצא בפתח תקווה, מה שעוזר להאיץ אתרים מישראל). בנוסף ל-CDN, לתכנית ה-Enterprise של Cloudflare יש מספר יתרונות נוספים:

  1. מטמון עמוד מלא – אפשרות זו שומרת את התוכן של עמוד סטטי באתר שלכם בשרת ה-CDN הקרוב ביותר לגולש שמבצע את הבקשה. על ידי שמירת עותק של העמוד, זמן התצוגה של העמוד לגולשים מתקצרת משמעותית.
  2. SSL של קלאודפלייר – SSL הוא פרוטוקול אבטחה המשתמש בהצפנה כדי לאבטח את הנתונים העוברים בין הדפדפן לשרת. ה-SSL של Cloudflare משפר את זמני טעינת הדפים תוך הגנה על נתונים.
  3. הגנה מפני מתקפות DDoS – מתקפות DDOS הן ניסיון לפרוץ לאתר דרך השרת או דרך חיבור לאינטרנט אלחוטי של מוצרי חשמל כמו גאדג'טים ומכשירי חשמל ביתיים. המערכת Cloudflare Enterprise יכולה לזהות נוכחות של שרתים שנפגעו ובוטים זדוניים שרוצים לפגוע בשרתים או באתרים. לאחר שהמערכת זיהתה מפגעים אלו, המערכת תחסום את הטראפיק שמזיק, תחסום את כתובות ה-IP שמהן מגיע הטראפיק שמזיק ותעביר את שאר העומס לשרתים חיצוניים על מנת להקהל על השרתים ולהבטיח שהאתר לא נופל בעת טיפול בבעיה.
  4. אופטימיזציה למובייל עם Mirage – אפשרות זו מזהה אוטומטית את ההתקן והחיבור של הלקוח באתר שלכם ומבצעת אופטימיזציה של תמונות בהתאם כדי שהלקוחות יוכלו לפתוח דפים במהירות ולצפות בתמונות בגרסה הטובה ביותר שלהן.
קלאודפלייר אנטרפייז

מה זה Cloudflare DNS?

מערכת שמות דומיין (DNS) הוא פרוטוקל רשת המחבר אתכם לאתרי אינטרנט על ידי חיבור שמות דומיין (כמו למשל – www.easycloud.co.il) עם כתובת ייחודית מהשרת. ב-DNS של קלאודפלייר תמצאו פרוטוקולים קלים לשימוש ואמצעי הגנת פרטיות כמו למשל סינון DNS, המהווה פתרון למניעה של שליחת דואר זבל מכתובת IP זדונית. כדי להגן על הפרטיות שלכם, ה-DNS של קלאודפלייר מחליף את ה-DNS של ספק האינטרנט שלכם ומצפין כל בקשה שהמכשיר שלכם שולח כדי שאף אחד לא יוכל לקרוא אותו. מבחינת מהירות, Cloudflare DNS מסייע לשיפור המהירות באתר שלכם כי הוא מכיל כמות גדולה של שרתים ואופטימיזציה מתמשכת של הרשת. לפעמים, חיפושי DNS יוצרים עומס שמאט את הגלישה שלכם אך ב-Cloudflare האיצו משמעותית את זמני בדיקת ה-DNS, מה שמאיץ את הגלישה משמעותית.

ה-CDN של Cloudflare ואיך הוא משפר את מהירות ואבטחת האתר שלכם

אחת התכונות הכי חשובים ומהותיים עבורנו בשירות הענן של Cloudflare הוא ה-CDN. המשמעות של CDN היא כאמור Content Delivery Network (רשת למסירת תוכן), כאשר המשמעות במקרה הזה היא רשת של שרתים הנמצאים פיזית בכ-200 מיקומים שונים בכל רחבי העולם (כולל אחד בת"א!). דרך טכנולוגיית ופריסת ה- CDN של Cloudflare המערכת "מוסרת" את קבצי האתר למשתמש מהשרת שהכי קרוב אליו גיאוגרפית. זה משפר משמעותית את מהירות טעינת האתר לאותו משתמש פרטני ובנוסף מוריד עומס משרת אחסון האתר שלכם והאתר גם מקבל שיפור לאבטחה תוך כדי. פתרון ה-CDN הזה כולל ביצוע קאשינג חכם של קבצי האתר על רשת השרתים של החברה, כאשר ברגע שיש בקשה רלוונטית מגולש שהגיע לאתר, הוא יקבל את הקבצים המתאימים במהירות מעולה בשרתי Cloudflare ויקבל אתר שנטען מהר, מה שיתן חוויית משתמש משודרגת.

פתרון ה-CDN כל כך מתקדם ואיכותי שהוא משפר את מהירות האתרים המשתמשים בו ב-100% בממוצע, מוריד את כמות הבקשות לשרת האירוח ב-65% ומפחית את השימוש של האתר ברוחב פס ב-60%. המערכת של Cloudflare עובדת עם כל סוגי התוכן באתרים, גם דינמי וגם סטטי, זאת דרך מנגנון ה-Caching שהזכרנו.

ואם כל זה לא היה מספיק כדי להפוך את Cloudflare לשירות יעיל ומוצלח, אז דרך שימוש ב-CDN אתם מקבלים הגנה על האתר מפני מתקפות DDoS, זיהוי חולשות אבטחה פוטנציאליות באתר והוספת תעודת SSL לאתר.

חשוב להדגיש את חשיבות העובדה ש- Cloudflare מחזיקה שרת CDN בתל אביב, גורם לכך שגם אם האתר שלכם מאוחסן על שרת בחו"ל, מבקרים המגיעים מישראל מקבלים בפועל את האתר דרך שרת ישראלי, במהירות גבוהה משמעותית לעומת טעינה שלא דרך ה-CDN.

  • אפשרויות אבטחה אוטומטיות לאתר שלכם
  • קבלת תעודת SSL לאתר דרך Cloudflare
  • שכבת הגנה של Firewall לאתר בחלק מהתכניות
  • שיפור משמעותי במהירות האתר דרך שימוש ברשת שרתים גלובלית והגשת תכני האתר דרך השרת הקרוב ביותר למשתמש.

כעת, אחרי שסקרנו את היכולות והיתרונות ששירות Cloudflare מציע לאתר שלכם (גם לאפליקציות, ממשקי API ושאר נכסים אינטרנטיים), אפשר לעבור למדריך של התחלת הפעילות שלכם בשירות.

יצירת חשבון והוספת אתר ב-Cloudflare

הצעד הראשון כדי להתחיל להשתמש ב- Cloudflare באתר שלכם הוא כמובן לפתוח חשבון ולהתקין את האתר שלכם. אלו שלבי ההרשמה הפשוטים:

1. בקרו באתר של CloudFlare ולחצו על הכפתור Sign up בראש העמוד.

2. צרו חשבון של CloudFlare על ידי שימוש בכתובת הדוא"ל שלכם ובסיסמה. לחצו על Create Account כדי להמשיך.

3. בחרו בחבילה Cloudflare for Infrastructure ולחצו על Get Started:

מה זה cdn

4. הכניסו את פרטי הדומיין של האתר שלכם ולחצו על Add Site. אתם לא חייבים לכלול WWW בשם הדומיין. לדוגמה, אם כתובת האתר שלכם היא https://www.easycloud.co.il, הדומיין שלכם הוא easycloud.co.il:

CDN

5. עכשיו השלב בו אתם בוחרים את התכנית שאתם צריכים מהשירות. תכנית חינמית, תכנית PRO או תכנית Business. בחרו בחבילת ה-Free ולחצו על Continue:

CDN

6. המערכת תתחיל לסרוק את כל רשומות ה-DNS של האתר שלכם. בסיום הסריקה לחצו Continue.

7. הסריקה תציג לכם רשימה מקיפה של כל ה-DNS Records שנמצאו, כולל מסאב דומיינים. בחלק זה אפשר להגדיר הפניות A Record, CNAME ואפשרויות נוספות, כך שהכל יעבור וינוהל דרך שרתי Cloudflare. ההפניה היא דרך סמל הענן האפור בחלקו הימני של המסך שלכם, אם הוא צבעוני – זה אומר שהקבצים שלכם עוברים דרך Cloudflare.

CDN

עדכון הגדרת Name Servers של Cloudflare מול ספק הדומיין

8. כדי שהשירות והאתר שלכם יעבוד דרך Cloudflare, עליכם להגדיר את שרתי השמות של Cloudflare מול ספק הדומיין של האתר. שמות שרתי השמות מוצגים תחת Add Cloudflare's nameservers, העתיקו את השמות.

9. כעת היכנסו לחשבון רשם הדומיינים (למשל GoDaddy, NameCheap וכו'), עדכנו את רשומות שרתי השמות לאלו של CloudFlare לפי מה שהעתקתם קודם. 

10. לחצו על Done, check nameservers:

CDN

אם ביצעתם את החלק הזה בצורה נכונה והכל עובד, תקבלו מייל אישור שבו מוגדר שהאתר שלכם מתבסס על שרתי DNS של Cloudflare וכי המערכת מבצעת אופטימיזציה.

קלאודפלייר

הגדרות של Cloudflare - המדריך המלא

באופן כללי, הגדרות ברירת המחדל של המערכת הן טובות ומתאימות לרוב האתרים, אך יש כמה דברים שאפשר לשנות או ששווה להרחיב לגביהם.

הגדרות תעודת אבטחה (SSL)

תחת SSL/TLS בתפריט, בתפריט המשנה Overview, תדאגו שההצפנה של SSL/TLS מוגדרת על Full, זה אומר שהאתר שלכם יקבל תעודת אבטחה של קלאודפלייר (בנוסף לתעודת אבטחה שיכול להיות שיש לכם דרך השרת):

cloudflare

תחת Edge Certificates תוודאו כי האופציה Always Use HTTPS דולקת, האופציה דואגת שכל מי שיכנס לאתר שלכם יופנה שכותב עם HTTPS:

קלאוד פלייר

כמו כן, תוודאו שהאופציה Automatic HTTPS Rewrites מופעלת, כדי להבטיח שכל התכנים באתר נטענים תחת חיבור מאובטח (HTTPS) ולמנוע בעיות של תכנים מעורבים (שחלק מהלינקים לא מאובטחים וחלק כן, ואז האתר שלכם לא יהיה מאובטח). שימו לב שבחלק מאתרי וורדפרס יתכן וזה יגרום לתוכן שבור. ודאו שכל התכנים נטענים דרך HTTPS או פשוט התקינו את התוסף הזה שמסייע בפתרון מהיר ופשוט.

Automatic HTTPS Rewrites

מומלץ להשתמש בפרוטוקול TLS בגרסה 1.2 במינימום. מדובר בפרוטוקול שבעצם מכתיב לדפדפן איך לנהל את תהליך ההצפנה וחילופי המפתחות עם השרת. הגרסאות הישנות שלו חושפות את האתר שלכם לבעיות אבטחה.

TLS 12

הגדרות בשביל לשפר את מהירות האתר

תחת Speed בתפריט תוכלו לראות בכמה Cloudflare משפר את מהירות טעינת האתר, במקרה שלי האתר עולה יותר מהר ב0.8 שניות:

הגדרות בשביל לשפר את מהירות האתר

בנוסף תוכלו לראות בכמה השירות Automatic Platform Optimization ישפר את המהירות של האתר שלכם, במקרה שלי ב-0.3 שניות, אבל הואיל והאתר גם ככה מהיר, אין לי סיבה לשלם על השירות. השירות חינמי בחבילות Pro ומעלה, ובחבילות החינמיות עולה 5 דולר לחודש. השירות בעצם מנגיש גם את התוכן הדינאמי של האתר שלכם מהשרתים של קלאודפלייר, חובה לאתרים גדולים עם המון תעבורה:

שירות Automatic Platform Optimization ישפר את המהירות של האתר שלכם

Mirage הוא שירות שנועד לשפר את המהירות של טעינת תמונות במכשירי מובייל ברשתות תקשורת איטיות, הוא חינמי בחבילות Pro ומעלה, ניתן לראות שאצל אין טעם בשירות:

Mirage הוא שירות שנועד לשפר את המהירות של טעינת תמונות במכשירי מובייל ברשתות תקשורת איטיות

תחת התת פריט Optimization יש כמה אפשרויות ששוה להתעכב עליהם, הראשונה, Image Resizing, אפשרית רק לחבילות Business ומעלה (200 דולר לחודש לאתר), האופציה מאיצה משמעותית את התמונות באתר שלכם, על ידי הקטנת רזולוציה, אוטומטית, הגשת כל התמונות בפורמט החסכוני WebP, הקטנת המשקל של כל התמונות, והתאמת רזולוצית התמונה לכל גודל של מסך. כל הפעולות האלו קורות בשרת של Cloudflare ולא בשרת שלכם ולכן לא מכבידות על השרת. מומלץ מאוד לאתרים גדולים עם כמויות אדירות של תמונות (באתרי מכירות גדולים חובה להשתמש באופציה הזו):

Image Resizing

השניה, Polish, אפשרית רק לחבילות Pro ומעלה, מקטינה את המשקל של התמונות ומחליפה את הקבצי תמונות לקבצי WebP שהם קטנים יותר במובייל – במידה ואתם משתמש בתוספים בוורדפרס להקטנת תמונות כמו Imagify, האפשרות מיותרת:

Polish, אפשרית רק לחבילות Pro ומעלה

אפשרות נוספת Auto Minify מקטינה את גודל קבצי  HTML, CSS ו-Javascript, אפשרות שחובה להפעיל:

Auto Minify מקטינה את גודל קבצי HTML, CSS ו-Javascript

עוד אפשרות שחובה להפעיל היא Brotli, שמכווצת את התעבורה מהשרת ונתמכת על ידי כל הדפדפנים:

Brotli, שמכווצת את התעבורה מהשרת ונתמכת על ידי כל הדפדפנים

הכלי Rocket Loader משפר את מהירות האתר דרך צמצום מספר הבקשות לשרת על ידי צמצום מספר הסקריפטים הנטענים – אל תשתמשו באפשרות הזו אם אתם משתמשים בתוסף קאש (זיכרון מטמון) כמו Wp-Rocket:

כלי Rocket Loader משפר את מהירות האתר דרך צמצום מספר הבקשות לשרת על ידי צמצום מספר הסקריפטים הנטענים

בתפריט הראשי תחת Caching ובתת תפריט Configuration תדאגו שהאפשרות Always Online פועלת, האפשרות הזו תדאג שאם האתר שלכם לא זמין, Cloudflare יקחו עותק של האתר שלכם מארכיון האינטרנט והוא יהיה פעיל:

Always Online

ב-Cloudways יש עוד המון אפשרויות, הנה עוד כמה כלים לאתרים עם הרבה תעבורה, ואתרים שפונים לכמה מדינות:

Argo – תחת לשונית Traffic, השירות מנתב את המידע מהשרתים שלכם לגולשים דרך הנתיבים הקצרים ביותר, מומלץ לאתרים שפונים למדינות רבות, המחיר מתחיל מ-5 דולר לחודש

 

Load Balancing – תחת לשונית Traffic,  שירות חובה לאתרים גדולים עם הרבה טרפיק, השירות בודק כל הזמן את התנועה לשרת שלכם ואם יש עומסים הוא מעביר את התנועה לשרת גיבוי (או שרתים) ככה שהאתר שלכם לא יקרוס, גם כאן השירות מתחיל מ-5 דולר לחודש

Cloudflare Stream – תחת לשונית Stream, מאפשר לכם לנגן סרטי וידאו מהשרתים של קלאודפלייר ולא מהשרת שלכם, שירות מעולה אם אתם מעונינים שהסרטים לא ישבו בשירותים כמו יוטיוב או וימאו, קחו בחשבון שהשירות לא זול ומתחיל מכמה עשרות דולרים

Email Address Obfuscation – תחת לשונית Scrape Shield, סקריפט שמונע מבוטים להעתיק מיילים שמופיעים באתר שלכם

אשרו לשרת שלכם לצפות בכתובות ה-IP האמתיות של המבקרים באתר (אם/כאשר יש צורך בכך)

כדי להשתמש ב-CloudFlare כדי לראות את כתובות ה-IP האמתיות של הגולשים באתר שלכם (במקום 127.0.0.1), תצטרכו להפעיל את האפשרות הזו בפלטפורמה של Cloudways.

ראשית, היכנסו לחשבון ה-Cloudways שלכם עם פרטי הגישה. בחרו את השרת ותחת Server Menegment ותחת Settings & Packages לחצו על Advanced 

Advanced

תחת הלשונית Advanced, בחרו ב-CloudFlare תחת WAF Module ושמרו את ההגדרות על ידי לחיצה על כפתור Save Changes:

CloudFlare

מה המחיר של Cloudflare?

לתמחור של Cloudflare יש מספר רב של אפשרויות הכוללות חבילות שונות עבור סוגים שונים של עסקים או חברות. אנחנו בתמחור נתרכז בחבילה הנפוצה ביותר – חבילת שירותים לאתרים. בבילה זו יש לכם את האפשרות להתחיל בחינם ללא עלות חודשית שכוללת בתוכה גם את שירותי ה-CDN המפורסמים של קלאודפלייר אם כי לא כוללת הגדרות מתקדמות ב-CDN. החבילות שלאחר מכן הן חבילת Pro בעלות של 20$ לחודש וחבילת Business בעלות של 200$ לחודש הכוללות מספר הגדרות מתקדמות בקלאודפלייר הקשורות להאצת השרתים והאתרים. לחבילה המתקדמת ביותר של Cloudflare – חבילת האנטרפרייז אין מחיר מוצג באתר וצריך לפנות לחברה כדי לקבל הצעת מחיר מותאמת אישית – חשוב לציין שלקוחות Cloudways מקבלים את חבילת ה-Enterprise (החבילה המתקדמת ביותר של קלאודפלייר בשווי אלפי דולרים) בעלות של 5$ בלבד לאתר דרך מערכת קלאודוויז.

cloudflare pricing

סיכום

במדריך הצגנו לכם כיצד ולהשתמש ולהגדיר לעומק את כל הכלים החשובים ב-Cloudflare על מנת שהגולשים באתר שלכם יוכלו להנות מחוויות שימוש מהירה ויעילה. קלאודפלייר הוא שירות חובה לכל בעל אתר בשביל לשדרג את ביצועי המהירות, זמני ההמתנה באתר שלכם, כך תעלו אותו בדירוג בחיפוש בגוגל ותביאו ליותר גולשים באתר שלכם, להגדלת כמות ההמרות, הגנה מפני פריצות ובעיקר שיפור מהירות האתר.

על הכותב

אור פיאלקוב, בן 37, מייסד ומנכ”ל פיאלקוב דיגיטל. מומחה בשיווק דיגיטלי, מעביר סדנאות והרצאות בנושא שיווק בעזרת כלים מתקדמים לחברות וליחידים. הבעלים של EasyCloud – אחסון אתרים, חברה שמנגישה את עולם אחסון האתרים בענן לכל אחד, דרך חברות אחסון הענן הגדולות בעולם עם ממשק נוח, אבטחת אתרים מקסימלית ומחיר מעולה.

אור פיאלקוב

מדריכים נוספים